WC-leidja

WC-kaart on nüüd saadaval progressiivse veebirakendusena (PWA), mida on võimalik salvestada enda telefoni kiiremaks ligipääsuks. Rakenduse salvestamine: Sõltuvalt kasutatavast operatsioonisüsteemist ja veebilehitsejast võib erineda rakenduse töölauale salvestamine. iOS: vajuta “share” ja valida “add to home screen”. Android: avada veebilehitseja seaded ja valida “add to home screen” Android ja iOS juhend.

Loading...
OPEN
ALL

Store Direction

Kuva juhised

Show Distance In

Use my location to find the closest Service Provider near me

WC-kaart

WC-kaart on vajalik soolehaigusega patsientidele, et võimaldada neil vajadusel probleemideta viivitamatut ligipääsu lähimasse tualetti.

Kuna põletikulise soolehaigusega patsientide üheks haiguse sümptomiks võib olla soolestiku talitlushäire, siis võib neil esineda pidev vajadus külastada WC-d, vahel isegi kakskümmend korda päevas. Ägenenud soolehaigusega patsient peab igapäevaselt eelnevalt oma päeva läbi mõtlema, kuhu ta üldse minna saab, mis asutusi või üritusi külastada, sest tal on võimalik külastada vaid neid kohti, kus saab vajadusel viivitamatult WC-d kasutada. Vahel võib tekkida ootamatult vajadus ka stoomikotti vahetada, ka sel juhul on WC-kaardist palju abi – tavainimese silma jaoks pealtnäha terve inimene (tegelikult põletikulise soolehaigusega patsient) ei peaks pärast WC-kaardi esitamist rohkem midagi pikemalt kellelegi selgitama.

14.mail 2020 hakkas Eesti Põletikuline Soolehaiguse Selts (EPSS) väljastama oma liikmetele WC-kaarte. Kuna WC-kaardi puhul on tegemist väga uue nähtusega Eestis, siis vajab WC-kaardi olemasolu laiemale avalikkusele veel tutvustamist. EPSS töötab selle nimel igapäevaselt.

Lähemalt rääkis WC-kaardist EPSSi juhatuse liige Janek Kapper 19. mai 2020 “Ringvaate” saates, mille link asub siin: https://etv.err.ee/1092069/crohni-tobi

KUIDAS WC-KAARTI KASUTADA?

WC-kaardi mõte seisneb selles, et seda kaarti omav patsient saaks WC-kaardi ette näitamisel viivitamatult ligipääsu lähimasse tualetti. WC-kaardi esitanud inimese võiks lubada puuetega inimestele mõeldud tualetti, tasulisse WC-sse tasuta, klienditualetti nt kohvikutes (kuigi inimene pole klient) ning personalitualetti. Kui põletikulise soolehaigusega inimene teab neid kohti, kus ta saab vajadusel viivitamatult tualetti kasutada, paraneb oluliselt nende inimeste elukvaliteet ja nad julgevad rohkem kodust välja avalikku ruumi külastama tulla.

Erinevate suurürituste (kontserdid, teatrid, festivalid) alal asuvate tualettide või välikäimlate ustel võiks olla kleebis “Kõik puuded ei ole nähtavad”. Selle kleebise olemasolu WC-uksel laiendab/avardab ka tavainimeste teadlikkust. Kui põletikulise soolehaigusega patsiendil on vaja nt suurüritusel või teatri vaheajal viivitamatult tualetti külastada, siis võimaldaks kleebise olemasolu WC-uksel ja WC-kaardi (mõlemal on peal ühesugused märgid) esitamine järjekorras olevale inimesele lihsamalt arusaadavaks teha eelisjärjekorra vajadust WC külastamisel.

KELLELE WC-KAARTI VÄLJASTATAKSE?

WC-kaarte väljastatakse põletikulise soolehaigusega patsientidele ehk vaid EPSS-i liikmetele.

Vajadus pääseda viivitamatult WC-sse võib olla lisaks põletikulise soolehaigusega patsiendile ka teiste haiguste puhul. Seega palubki EPSS ka teistel seltside juhatustel, kelle liikmetel sarnane mure, meiega julgesti ühendust võtta, et ka nende liikmed saaksid endale oma seltsi kaudu WC-kaardi taotleda.

Küsimuste korral WC-kaardi kohta, saavad liikmed infot oma seltsist.

WC-KAARDI PROJEKTIGA LIITUMINE

Miks liituda WC-kaardi projektiga?

Juba täna on väga paljud ettevõtted näidanud üles hoolivust – paigaldanud poe sissepääsu juurde laiemad parkimiskohad peredele, rajanud väikelastega peredele spetsiaalsed WC-d (ema ja lapse toad), kus on emal võimalik oma imikut rinnaga toita, rajatud on parendused tõstmaks ligipääsu ratastooliga liikuvatele inimestele jne. Eelmisel aastal toimunud Laulu- ja tantsupidu olid ligipääsetavamad ka puuetega inimestele: vaegnägijatele kirjeldustõlke ja taktiilsete tantsujoonistega, vaegkuuljatele tõlgiti laulupidu viipekeelde, mõlemal peol oli eraldi ala ratastoolis külastajatele. Kõik need juba tehtud parendused võivad tunduda väikse asjana terviseprobleemideta inimestele, aga neile, kes neid teenuseid kasutavad, on need olulised elukvaliteedi parandajad, milleta paljud inimesed ei tuleks muidu kodunt väljagi. WC-kaart on just üks selline “pisike” meede, mille kasutaja vajab ühiskonna poolt tuge ja mõistmist, et suuta iseseisvalt elada täisväärtuslikku elu.

Ettevõtted ja asutused saavad oma liitumise soovist WC-kaardi projetiga teada anda võttes ühendust Eesti Põletikulise Soolehaiguse Seltsiga, email: ibd@ibd.ee ja telefonil 56468816, EPSS juhatuse liige Janek Kapper.