Pressiteade

30. november 2020

  1. Kauplus, hotell, avalik asutus – aita põletikulise soolehaigusega inimesi ja liitu WC-kaardi projektiga!
  2. Kui inimene peab minema, siis ta peab minema!
  3. Põletikulise soolehaigusega inimesi saab aidata, hoides avalikud WC-d avatuna

WC-kaart on vajalik soolehaigusega patsientidele, et võimaldada neil vajadusel probleemideta viivitamatut ligipääsu lähimasse tualetti. Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts kutsub kõiki avalikke asutusi liituma WC-kaardi projektiga, et võimaldada soolehaigusega patsientidel komplikatsioonideta kasutada avalikke tualette. Detsembri esimesel nädalal tähistatakse üle maailma IBD (Inflammatory bowel disease) ehk põletikuliste soolehaiguste teadlikkuse nädalat. 

Vaata ka humoorikat, aga õpetlikku klippi põletikulisest soolehaigusest: https://youtu.be/imoh0yps_ZA

„Eestis on umbes 2500 erineva põletikulise soolehaigusega inimest ning igal aastal saab uue diagnoosi veel umbes 500 inimest*, kelle eripäraks on see, et neil on vaja tihti ja üldiselt ka ootamatult külastada WC-d. Nende inimeste jaoks on väga oluline, et avalikud WC-d oleksid märgistatud – näiteks kauplustes – ja et ka inva-WC-de uksed oleksid avatud, mitte et peaks võtit kuskilt eraldi tooma ja paluma,“ selgitas Eesti Põletikulise Soolehaiguse Seltsi juhatuse liige Janek Kapper.  

WC-kaardi esitanud inimese võiks lubada puuetega inimestele mõeldud tualetti, kui see on lukustatud, tasulisse WC-sse tasuta, klienditualetti nt kohvikutes (kuigi inimene pole klient) ning personalitualetti. „Kui põletikulise soolehaigusega inimene teab neid kohti, kus ta saab vajadusel viivitamatult tualetti kasutada, paraneb oluliselt nende inimeste elukvaliteet ja nad julgevad rohkem kodust välja tulla,“ lisas Janek Kapper. 

Kapper lisab, et ettevõtted ja ürituskorraldajad, kes on liitunud WC-kaardi projektiga, võiksid välja panna vastava kleebise, et ka näiteks WC järjekorras seisvad inimesed kontsertidel ja teatrites oskaksid märgata ja mõistaksid, kui inimesed oma kaardiga nii-öelda vahele trügivad. 

WC-kaardiga, mida on võimalik tervise eripärade olemasolul taotleda Eesti Põletikulise Soolehaiguse Seltsist, saab juba täna paljudes kohtades uksi kergemini avada – paljud ettevõtted on näidanud üles hoolivust ja liitunud. „Lihtsad ja ettevõtte või korraldaja jaoks kergesti teostatavad asjad – näites WC-kaardi projektiga liitumine või ka suuremad parkimiskohad erivajadustega inimestele või kas või ema ja lapse toad avalikes kohtades, on paljudele inimestele väga oluliseks abiks. WC-kaart on just üks selline “pisike” meede, mille kasutaja vajab ühiskonna poolt tuge ja mõistmist, et suuta iseseisvalt elada täisväärtuslikku elu.

Ettevõtted ja asutused saavad oma liitumise soovist WC-kaardi projetiga teada anda, võttes ühendust Eesti Põletikulise Soolehaiguse Seltsiga, email: ibd@ibd.ee ja telefonil 56468816, EPSS juhatuse liige Janek Kapper.

Ägenenud soolehaigusega patsient peab igapäevaselt eelnevalt oma päeva läbi mõtlema, kuhu ta minna saab, mis asutusi või üritusi külastada, sest tal on võimalik külastada vaid neid kohti, kus saab vajadusel viivitamatult WC-d kasutada. Vahel võib tekkida ootamatult vajadus ka stoomikotti vahetada, ka sel juhul on WC-kaardist palju abi – tavainimese silma jaoks pealtnäha terve inimene (tegelikult põletikulise soolehaigusega patsient) ei peaks pärast WC-kaardi esitamist rohkem midagi pikemalt kellelegi selgitama.

Põletikulised soolehaigused. Crohni tõbi ja haavandiline koliit (ingl k vastavalt Crohn’s Disease, CD, ja Ulcerative Colitis, UC) on kroonilised soolepõletikud, mis kuuluvad põletikuliste soolehaiguste rühma (ingl k Inflammatory Bowel Diseases, IBD). Põletikulised soolehaigused on immuunvahendatud haigused, mis tekivad geneetilise eelsoodumusega patsientidel soodustavate, kuid seni veel kindlaks tegemata keskkonnategurite mõjul. Põletikulise soolehaigusega patsientide üheks haiguse sümptomiks võib olla soolestiku talitlushäire ning neil võib esineda pidev vajadus külastada WC-d. 

Vaata lisaks rahvusvahelise IBD teadlikkusnädala kohta: https://www.crohnscolitisfoundation.org/awarenessweek

Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts (https://www.ibd.ee) on vabatahtlik omaalgatuslik heategevuslik organisatsioon, mis tegutseb avalikes huvides eesmärgiga  aidata patsientidel lahendada haavandilise koliidi ja Crohni tõvega seonduvaid probleeme ning parendada haavandilise koliidi ja Crohni tõve haigete ravitingimusi ja elukvaliteeti.

*Tervise Arengu Instituut, vt tai.ee 

Lisainformatsioon: 

Janek Kapper Telefon: +372 56468816
E-mail: ibd@ibd.ee