Pressiteade

Täna tähistatakse ülemaailmset põletikulise soolehaiguse päeva: Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts ühendab patsiente ja tõstab teadlikkust

  1. mai 2024 – Täna on ülemaailmne põletikulise soolehaiguse päev, mille eesmärk on tõsta teadlikkust põletikulise soolehaiguse (IBD) kohta ning toetada sellega elavaid inimesi. Eestis on seda päeva tähistatud alates 2015. aastast, kui loodi Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts (EPSS), mis koondab selle haigusega patsiente ja nende lähedasi.

IBD hõlmab kahte peamist haigust: Crohni tõbi ja haavandiline koliit. Crohni tõbi võib mõjutada seedetrakti kõiki osi, põhjustades sümptomeid nagu kõhuvalu, kõhulahtisus, väsimus ja kaalulangus. Haavandiline koliit mõjutab peamiselt jämesoolt ja pärasoolt, põhjustades kroonilist kõhulahtisust, verejooksu pärasoolest ja kõhuvalu. Mõlemad haigused on kroonilised, ägenemiste ja remissiooniperioodidega, ning vajavad elukestvat ravi ja jälgimist.

Selle aasta ülemaailmse IBD päeva teema on “IBD ei ole piire” (“IBD has no borders”). Selle raames osalesid EPSS aktiivsed naisliikmed eile toimunud LHV Maijooksul, kus nad jooksid ja kõndisid koos üle 20 000 naisega. Sellega tõestasid nad nii endale kui ka teistele, et haigused ei saa neist võitu, kui vaim ja usk on tugevad.

“LHV Maijooksul osalemine oli sümboolne samm, et näidata, et põletikulise soolehaigusega inimesed on võimelised elama aktiivset ja täisväärtuslikku elu,” ütles EPSS esinaine. “Meie liikmed on inspiratsiooniks kõigile, näidates, et haiguse diagnoos ei tähenda loobumist oma unistustest ja eesmärkidest.”

Lisaks tähistab tänane päev olulist verstaposti EPSS jaoks. Tartu Kultuuripealinna ürituste korraldajad on lõpuks võtnud kasutusele WC-kaardi, mis tagab WC-kaardi omanikele eelisjärjekorra tualettruumide kasutamisel suurüritustel. See samm parandab märkimisväärselt põletikulise soolehaigusega inimeste elukvaliteeti.

Eile õhtul ERR teleülekandes näidatud vaheklipp sisaldas fotot Kaarsillast, mis oli sarnane EPSS 2018. aasta 19. mai lillaks valgustatud Kaarsilla fotoga, autoriks Rene Suburg. Kuigi pole kindel, kas kasutatud foto oli täpselt Rene oma, on sarnasusi palju ja see tõstatab küsimusi loalise kasutamise osas.

EPSS jätkab oma missiooni tõsta teadlikkust ja pakkuda tuge kõigile, keda põletikulised soolehaigused mõjutavad. Täname kõiki toetajaid ja kaasaelajaid.

Lisainformatsioon: Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts [Kontaktandmed] [Veebileht]

#IBDday #EestiPõletikuliseSoolehaiguseSelts #LHVmaijooks #Kultuuripealinn #IBDhasnoborders

oplus_1048576

oplus_1048608

oplus_1048608

oplus_1048576