Pressiteade

Põletikulise soolehaiguse infopäev 19. mail keskendub patsientide heaolule 

Ülemaailmsel IBD päeval, 19. mail, korraldab MTÜ Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts Teams keskkonnas virtuaalse infopäeva, mis sel korral keskendub põletikulise soolehaigusega patsientide heaolule. Samuti räägitakse seminaril vaktsineerimisest ja põletikulise soolehaigusega laste ravist. Infopäev toimub rahvusvahelise IBD päeva raames. EFCCA selle aasta teemaks on “IBD ja heaolu”.

Veebi infopäeva päevakava:

Sissejuhatus

  1. “Põletikulise soolehaigusega patsientide vaktsineerimine SARS-CoV-2 vastu”Karin Kull, gastroenteroloog, TÜK 
  2. “Vaimse tervise hoidmine”Mari Munk, kliiniline psühholoog, PERH ja 

Liisi Saarme vaimse tervise õde, PERH

Sirutuspaus  (10 min)

  1. “Põletikuline soolehaigus lastel”Kärt Simre, gastroenteroloog, TÜK Lastekliinik
  2. Patsiendi lood (vaba mikrofon)

Täpsem info: https://ibd.ee/viii-infopaev-19-05-21/ 

Patsientide heaolu toetab ka äsjavalminud Takeda Pharma AS loodud mobiilirakendus (iOS ja Android) “For You, With You”, mille abil on võimalik 

  • kasutada IBD ketast, mis aitab jäädvustada patsiendi hetke meele- ja terviseseisundit;
  • planeerida arstivisiite; 
  • seadistada meeldetuletused, et visiidiajad ei ununeks;
  • vaadata põletikulise soolehaigusega patsientidele sobivaid tervisele kasulikke toiduretsepte;
  • vaadata harivaid videosid ja artikleid kuidas teha olulisi muudatusi ja valikuid oma igapäevaelus koos haavandilise koliidi või Crohni tõvega.

Crohni tõbi ja haavandiline koliit on kroonilised põletikulised soolehaigused (krooniline põletikuline soolehaigus). Kõige tavapärasemateks sümptomiteks loetakse kõhulahtisust, veriseid väljaheiteid ja kõhuvalu ning Crohni tõvel kaalulangus. Haigus võib tekkida igas vanuses, kuid tavaliselt haigestutakse noores eas (15.-35. aastaselt). Haigestumise põhjused ei ole teada – arvatakse, et haiguse tekkeks on oluline pärilike ja keskkonnafaktorite koosmõju ning soole mikrofloora eripära. Põletikulist soolehaigust ei ole võimalik ennetada. Enamasti kulgeb haigus ägenemistega ja võib taanduda (remissioon) kas raviga või iseenesest. Haiguse ägenemisetappide ajal võivad õppimis- ja töövõimekus olla piiratud, kuid see viib harva pikaajalise töövõimetuseni. Infot põletikulise soolehaiguse kohta leiab patsiendiorganisatsiooni kodulehelt:  www.ibd.ee.

Eesti Põletikulise Soolehaiguse Selts (EPSS) on heategevuslik organisatsioon, mis tegutseb eesmärgiga aidata patsientidel lahendada haavandilise koliidi ja Crohni tõvega seonduvaid probleeme ning parendada haavandilise koliidi ja Crohni tõve haigete ravitingimusi ja elukvaliteeti.

 

#worldibdday2021 #breakthesilence