EPSIK

KES MA OLEN

Mina olen sootroll. Minu nimi on Epsik. Isa ja ema ütlevad mulle Epsu. Mul on tumedad juuksed ja karvane sabaots. Mul on kõht ja kiired varbad. Ma olen natuke hea troll ja natuke paha ka. Paha olen ma siis, kui pritsin isa sussidesse laukavett. Ja siis, kui pistan väikeõele salaja suhu pehmeks näritud tammekooretüki. Aga mu õele see meeldib! Hea olen ma siis, kui aitan laukamudasse kinni jäänud kiilid lahti. Ja siis, kui peidan päikese kätte jäänud vihmaussi kaselehe alla.

Aga kõige rohkem olen ma lihtsalt troll. Selline nagu me kõik.

KELLEGA KOOS MA ELAN?

Ma elan soos. Ja elan metsas. Koos oma perega. Mul on trolliema. Mul on trollisa. Minu õde on Tralla ja venna nimi on Pai-Pai. Ja meil palju sugulasi, vanamemmed ja -taadid.

Metsatrollid ei ole minu sugulased. Nemad on puude sugulased. Nemad oskavad teha ennast puudega ühte värvi. Meie oleme sootrollid. Meie oskame ennast muuta igasugust värvi. Et inimesed meid ei näeks.

KUST MA TULEN?

Ma tulen trollide maailmast. See on teistsugune kui inimeste oma. Meil ei ole maju. Meie elame mätaste ja puude all. Ja kivide sees. Mõni elab isegi sambla all.

Trollide juures on hea elada. Meid on palju ja igaüks teab mõnda saladust. Osad trollid on metsatrollid. Osad sootrollid. Ma arvan, et on olemas ka pilvetrollid ja tuuletrollid.

Me ei ela trollidemaal üksinda. Siin elavad ka puud ja taimed. Loomad ja putukad. Metsavana ja Maaema. Kõiki ma veel ei teagi, sest olen väike. Väike trollilaps.

MIKS MA KÄIN METSAVANA JUURES?

Tavaliselt käin ma Trollilas mängimas. Siis kui ema ja isa on tööl. Aga mõnel päeval pean ma minema Metsavana juurde. Ma tean, et pärislapsed käivad arsti juures. Metsvana on meie arst.

Lähen Metsavana juurde siis, kui mu kõht valutab. Metsavana teeb minu kõhule pai ja joonistab sinna uue südame. Et emme teaks, kuhu pai teha. Metsavana annab mulle ka rohtusid. Ta ütleb, et rohud teevad mu kõhule seest poolt pai.

MIS ON TROLLILA?

Kõikide trollilaste emad ja isad käivad tööl. Nad hoolitsevad metsa ja soo eest. Kõik, mis seal kasvab, tahab hoolisust.

Trollilapsed on siis Trollilas. Trollila on nagu lasteaed. Kõige vanemad trollimemmed, need, kes ei jaksa enam metsmaasikaid päikese poole pöörata, on Trollila õpetajad. Nad valvavad meid, mängivad meiega ja õpetavad meid. Eile sain ma näiteks teda, et rabakonnad hüppavad ja nendega ei tasu ratsutada. Trollimemm soovitas selga istuda hoopis kärnkonnale. Aga tead, see on hirmus igav. Kärnkonn kõnnib nii aeglaselt!

MIKS MA MÕNIKORD KURB OLEN?

Mõnikord lähevad kõik Trollila lapsed soolaukasse ujuma. Kas sa teadsid, et trollid on väga head ujujad? Kui mul on raske päev ja kõhupaid ei ole oma tööd teinud, siis ma ei saa ujuda. Siis ma ei saa päikeselaike püüda. Siis ma ei saa mustikaid süüa, ma ei taha isegi jõhvikaid. Tahan siis hoopis kodus oma voodis olla. Tahan vaadata pilvetelekat. Üksinda. Vot siis olen ma kurb. Sest ma ei saa teha kõike, mida teised.

MIS MIND RÕÕMUSTAB?

Ma olen rõõmus, kui metsa alla paistab päike. Ma olen rõõmus, kui soos sajab vihma. Ma armastan päikese käes pikutada ja vihma all joosta. Ja soolaukas ujuda. Mulle meeldib, kui mu juuksed tilguvad.

Ma rõõmustan, kui saan olla koos oma perega. Ja kui me kõik, trollilapsed, muutume värvilisteks lehtedeks ja tuleme inimeste maailma. Metsavana oskab meile inimeste maailma näidata. See on meie saladus.

Kõige rõõmsamaks muutun ma siis, kui Sina minu pilti värvid. Ja siis, kui Sa minuga mängid või mind kaissu võtad.

MIKS MA TULIN?

Ma tulin, et Sa saaksid minu kõhule pai teha.

Ma tulin, et Sa saaksid mu juukseid sasida ja minu taskutesse salaasju peita. Sa võid mõnikord sinna panna ka oma valu. Ja oma kurvastuse. Ma oskan selle rõõmuks muuta, usu mind!

Ma tulin, et olla Sinu sõber ja rääkida Sulle, kuidas trollid metsas ja soos elavad.

MIDA MA TAHAN?

Ma tahan olla Sinu kaisus, kui Sinu kõht valutab.

Ma tahan olla Sinu kaisus, kui Sa kardad.

Ma tahan Sinu emmele ja issile meelde tuletada, et nad teeksid Sinu kõhule pai, võtaksid Sind kaissu ja loeksid Sulle jutte. Jutte teistest lastest ja sootrollidest ja metsatrollidest ja maailmast. Et Sa ikka teaksid, maailm on ilus ja hea koht ka siis, kui mõnel päeval on raske!

KUIDAS MIND ENDALE SAADA?

Metsavana oskab trollidest nukke teha. Kui Sa tahad minu nukku endale, palu emal, isal või näiteks vanaemal kirjutada või helistada Eesti Põletikulise Soolehaiguse Seltsile. Sealt saad teada, mida peaksid selleks tegema.

Aga kui tahad mind kohe enda juurde, prindi välja minu pilt, värvi ja pane seinale!

Idee ja legendi autor: Kristel Lempu, kujundaja ja joonistaja Pia Hanslep, nukumeister Moonika Põder.